Ви можете записатися на прийом вказавши свої дані у формі нижче, або зателефонувавши за номером телефону

Записатися на прийом  • No products in the cart.
  Записатися на прийом
  • No products in the cart.

  Ендопротезування тазостегнового суглоба та реабілітація

  Протези – це конструкції, виготовлені із безпечних матеріалів, які замінюють певні органи. При внутрішньому розташуванні їх називають ендопротезами. Ендопротезування тазостегнового суглобу – операція, яка передбачає заміну суглобових компонентів спеціальними імплантатами, що повністю збігаються формою та конструкцією зі здоровим суглобом, та забезпечують виконання повного набору його рухів.

  Сучасні суглобові ендопротези виготовляються із матеріалів високої міцності. Вони добре приживаються в організмі людини, розраховані на тривалий термін активної служби (від 15 до 20 років), а при зношуванні просто замінюються новими.

  Існує кілька класифікацій ендопротезів: за типом фіксації (цементні, безцементні (з ефектом вростання), комбіновані), за матеріалом виготовлення штучної головки та суглобової западини (метал, кераміка, металопластик, керамо-пластмаса), за типом конструкції (односмугові (замінюється) суглоба), двосмугові (проводиться заміна головки та западини) або тотальні).

  Показання та підготовка до операції

  Призначається ендопротезування стегнових суглобів у ряді випадків захворювань або ушкоджень (травм). Тільки лікар визначає міру необхідності цієї операції. Призначається вона, якщо у пацієнта простежується один з наступних станів:Призначається вона, якщо у пацієнта простежується один з наступних станів:

  • Перелом шийки стегна.
  • Артрит ревматоїдного характеру.
  • Дегенеративні захворювання (артрози, інші артрити).
  • Некроз суглобової голівки асептичного типу.
  • Артроз деформуючий.
  • Хвороба Бехтерєва.
  • Наявність хибних суглобів, незрослих переломів.
  • Новоутворення, що підлягають видаленню.

  Метою оперативного втручання та встановлення штучного суглобу є усунення больових відчуттів, повне відновлення функціональності органу, відповідно підвищення якості життя пацієнта.

  Після ухвалення рішення про ендопротезування лікар проводить клінічний огляд з метою аналізу та оцінки поточного обсягу рухів, інтенсивності больового синдрому, функціональних можливостей пацієнта. Також хірургом вивчаються рентгенограми, результати проведених томограм: комп'ютерної та магнітно-резонансної.

  Для максимального зниження ризику ускладнень під час та післяопераційний період обов'язково проводиться повне обстеження (здавання аналізів, КТ, МРТ, інші процедури), призначається профілактика тромбоемболических станів.

  Ускладнення, які можуть виникнути після ендоскопії кульшового суглоба, полягають у наступних станах: з'являються гематоми, тромби; відбувається загострення наявних хронічних захворювань через зниження захисних функцій організму; інфекційне зараження, проблеми, що безпосередньо пов'язані з неправильним вибором імпланту, його дефектами або неправильною установкою.

  Проведення операції

  Ендоскопія тазостегнового суглоба є оперативним втручанням, при якому доступ до хворого органу здійснюється через поздовжній розріз у верхній третині стегна. Після оголення суглобу виконується вивих зношеної голівки з вертлужної западини. Потім за допомогою спеціальних хірургічних інструментів видаляється шийка стегнової кістки та пошкоджена голівка, обробляється вертлужна западина, формується напівсфера, видаляється зношений хрящ.

  Наступний етап - заповнення підготовленої западини кістковим цементом та встановлення вертлужного компоненту потрібного розміру. Після застигання цементної маси та фіксації компонента лікар переходить до маніпуляцій з розробки стегнового каналу до необхідних розмірів. Після заповнення каналу кістковим цементом в нього встановлюють стегновий компонент, вправляють його у вертлюжний, перевіряють стабільність стегна, об'єм рухів.

  Останній етап – промивання рани, пошарове її зашивання, дренаж, відправлення пацієнта на реабілітацію до палати.

  Реабілітаційний період

  Саме від правильної реабілітації, реабілітаціївірніше від точності виконання усіх рекомендацій фахівця, залежить подальший успіх ендоскопії. Головними правилами, обов'язковими до виконання є:

  • Правильне положення ноги (суглоба) під час лежання пацієнта.
  • Повертання виключно на здоровий бік лише через три дні після операції.
  • Застосування компресійних пов'язок, білизни (панчіх, шкарпеток) для профілактики набряків, тромбоутворення.
  • Після вставання з ліжка використання милиць.
  • Проходження фізіотерапевтичних процедур.
  • Відвідування ЛФК, щоб розробити ногу та відновити функціональність суглобу.

  Незважаючи на необхідність у перші три доби після операції лежання на спині, активність все одно потрібна. Дихальна гімнастика, обережні статичні вправи виконуються у перші три доби. Потім можна акуратно пробувати сідати й вставати, обов'язково спираючись на милиці. Приблизно на десятий день знімаються шви, і пацієнт виписується для реабілітації додому.

  Обмеження рухливості оперованого суглобу діють приблизно вісім тижнів. Весь цей період необхідно використовувати при ходьбі додаткову опору.