Ви можете записатися на прийом вказавши свої дані у формі нижче, або зателефонувавши за номером телефону

Записатися на прийом  • No products in the cart.
  Записатися на прийом
  • No products in the cart.

  Холецістектомія

  Холецистектомія - це хірургічна операція з видалення жовчного міхура, метою якої є усунення джерела (резервуару) інфекції, яким стає цей порожнистий орган при появі та розвитку в ньому патологічних процесів.

  Здоровий жовчний міхур служить в організмі резервуаром для жовчі. Він бере активну участь у процесі травлення, скорочуючись при вступі в шлунок їжі та виділяє в кишечник певну порцію жовчі, необхідної для перетравлення та засвоєння продуктів.

  З появою будь-яких патологій у жовчному, людина починає відчувати інтенсивні болі. У цьому також порушується як функціональність всієї біліарної системи, та й підшлункової залози. Тому холецистектомія значно покращує загальний стан пацієнта, підвищує якість його життя, а за дотримання певних правил у раціоні харчування, практично не відбивається на травних процесах.

  Показання для операції

  Існує ціла низка різних захворювань жовчного міхура, які можна вилікувати лише за допомогою видалення даного органу. Сюди відносяться:

  • • Гостра чи хронічна форма холециститу. Без адекватного лікування ця недуга може призвести до серйозних наслідків, навіть до летальності. Ускладнення холециститу: перфорація міхурових стінок, некроз, перитоніт (запалення у черевній порожнині гнійного характеру), сепсис, абсцес. А якщо хвороба протікає поряд із жовчнокам'яною хворобою – потрібне негайне хірургічне втручання. Видалення ураженого органу – єдиний правильний та ефективний шлях до одужання.
  • • Холедохолітіаз. Зазвичай відзначається у пацієнтів з вже діагностованою жовчнокам'яною хворобою, веде до таких ускладнень, як закупорка протоків, при якій відзначається порушення процесу відтоку жовчі, запалення протоків або холангіт, біліарний панкреатит. Такий стан вимагає розширеної операції, коли виконується санація та дренаж протоків, поряд з видаленням самого жовчного міхура.
  • • Холестероз. Це захворювання характеризується відкладенням холестерину на стінках даного органу. Якщо перебіг його супроводжується жовчнокам'яною хворобою, тоді показано виключно хірургічну операцію.
  • • Кальциноз (відкладення вапняного характеру на стінках усередині порожнини органу) – це абсолютне показання для операції.
  • • Поліпи жовчного міхура. У разі виявлення на УЗД поліпів, що перевищують 10 мм у своїх розмірах, показано хірургічне лікування (холецистектомія). При поліпах менших розмірів ведеться суворий контроль та призначається медикаментозна терапія.
  • • Жовчнокам'яна хвороба (як симптомна, так і безсимптомна).
  • • Функціональний розлад жовчного міхура (лише у певних випадках показано операцію, і лише після ретельно проведеного повного дослідження роботи біліарної системи).

  Протипоказання

  Протипоказання для операції з видалення жовчного міхура можуть становити низку різних станів та захворювань. Операція даного типу не призначається при низьких показниках згортання крові, патології онкологічного характеру, в цілому при критичному стані пацієнта.

  Проводити холецистектомію можна після належного лікування та відновлення пацієнта у випадках анатомічних відхилень, гострих запалень, перитоніту поширеного, синдрому Міріззі, між першим та третім триместрами вагітності, склероатрофічного міхура, різних інфекцій та великих очеревинних гриж.

  Рішення про можливість проведення холецистектомії приймається спільно двома лікарями-фахівцями – хірургом та анестезіологом.

  Види холецистектомії та підготовка

  На сьогоднішній день існує три технології проведення холецистектомії: лапароскопія, відкрита міні-інвазивна, традиційна.

  Саме перший варіант вважається "золотим стандартом", застосовним для терапії хронічної та гострої форм холециститу. Виконується вона через кілька невеликих (до 10 мм) розрізів, що робляться у стінці очеревини. В них вводяться троакари (спеціальні трубочки), в порожнину очеревини закачують вуглекислий газ, що створює достатній за обсягом простір, щоб лікар міг вільно працювати інструментами. Після виділення анатомічних елементів, за допомогою відеокамери, хірург видаляє безпосередньо жовчний міхур через один із розрізів, попередньо відділивши його від печінки.

  Головною перевагою такої операції є мінімальне травмування черевної стінки та швидке загоєння, а також найкоротший термін повного відновлення пацієнта.

  Підготовка до хірургічного втручання складається з кількох етапів. Спочатку проводиться повне медичне обстеження пацієнта (коагулограма, УЗД, ЕКГ, флюорографія, езофагогастродуоденоскопія, колоноскопія), здаються аналізи. Іноді потрібне проведення МРХ (магнітно-резонансна холангіографія), інші процедури більш глибокого вивчення стану внутрішніх органів.

  Далі пацієнту призначається за тиждень до операції полегшена дієта. Безпосередньо перед операцією останній прийом легкої їжі повинен бути не пізніше ніж за 8-10 годин. І вже у стаціонарі проводяться підготовчі процедури (очищення кишківника, прийом еспумізану, щоб мінімізувати ризики здуття живота), тощо.

  Сама лапароскопічна холецистектомія може тривати від 20 хвилин до двох годин. Проводиться обов’язково під загальним наркозом.