Ви можете записатися на прийом вказавши свої дані у формі нижче, або зателефонувавши за номером телефону

Записатися на прийом  • No products in the cart.
  Записатися на прийом
  • No products in the cart.

  КОГНІТИВНІ ПОРУШЕННЯ.

  Автор:
  РУМІЛОВ ДЕНИС ОЛЕКСАНДРОВИЧ
  зав. відд. реабілітації клініки "Геліос"

  Когнітивні чи психічні функції мозку відносяться до розряду вищих, які забезпечують людині можливість називатися «людиною розумною». Складається такого роду функціонал з цілого ряду здібностей: сприйняття буття, мислення, просторової орієнтації, уваги, пам'яті, розмовної мови, здатності до навчання, обчислювальних операцій, аналізу, міркуванню.

  Першими ознаками когнітивних порушень є зниження рівня концентрації уваги та пам'яті. При прогресуванні даного стану зазвичай відзначаються ознаки, що вказують на когнітивні порушення слабкого ступеня, але з часом значно підвищується ризик розвитку недоумства або, говорячи науковою мовою, деменції.

  Чинники, що сприяють зниженню вищеописаних здібностей, поділяються на два типи: зовнішні та внутрішні.Перші, це

  Перші, цепасивний спосіб життя, стрес, що постійно відчувається, надмірні фізичні навантаження, неправильне харчування

  Друге це: порушений кровообіг, нестача кисню, поживних речовин у клітинах мозку, надлишок вільних радикалів, що спричиняють пошкодження мозкових тканин на клітинному рівні.

  Від зниження концентрації уваги до деменції

  Порушення концентрації уваги зазвичай зустрічається у людей, абсолютно здорових та активних. Через перевтому на роботі та вдома, наявність занадто великої кількості щоденних обов'язків, турбот, великих планів, людина не може зосередитися на вирішенні одного завдання. Це призводить до проблем із концентрацією уваги. Крім того, негаразди даного плану нерідко виникають під час постійної розумової напруги. Зазвичай вони проходять швидко та не належать до ознак хвороб психічного (когнітивного) характеру.

  Порушення пам'яті (вікова забудькуватість)

  Тут йдеться про розлад пам'яті, що є частиною процесу старіння. З віком мозкові структури зазнають змін. Мозковий кровообіг погіршується, отже, спостерігається дефіцит кисню та поживних речовин, які необхідні для нормального функціонування даного органу. Крім того, головний мозок зазнає шкідливого впливу вільних радикалів, які призводять до деградації його клітин. (Тут вкрай важливо пильнувати за власним раціоном харчування). Наслідками цих змін будуть розлади пам'яті легкого ступеня, що виявляються переважно через підвищену забудькуватість. Правда, тут варто зауважити: даний стан не можна назвати серйозним, або тим, що потребує медичного втручання, особливо якщо людина все ще здатна виконувати звичайні щоденні буденні справи (2).

  Але зниження пам'яті може бути зумовлене не лише віковими процесами. Дуже часто порушення кровообігу шийно-комірної зони, що розвивається внаслідок гіпертонусу шийних м'язів, з часом призводять до розвитку дегенеративно-дистрофічних процесів шийного відділу хребта (остеохондрозу, спондилоартрозу, унковертебрального артрозу, болям, онімінню рук, та таке ін.), рефлекторному спазму хребетних артерій та порушень мозкового кровообігу (вертебробазилярної системи). А це, у свою чергу, призводить до головного болю, гіпертонії, тахікардії, зорових артефактів (кола в очах іскри, мушки, інших), шуму у вухах, панічним атакам, зниженню пам'яті, просторової орієнтації та іншим когнітивним порушенням.

  Вертебробазилярна недостатність - це стан, при якому виникає зменшення кровопостачання в системі артерій: базилярної та хребетної. Внаслідок цього стану порушується харчування та функціональність головного мозку, виникають незворотні морфологічні зміни мозкової речовини.

  Згідно зі статистичними даними, люди з вертебробазилярною недостатністю найчастіше схильні до виникнення інсультів (близько 25-30%) та тимчасових порушень мозкового кровообігу (65-70%) (3).

  Слабкі когнітивні порушення

  Вони є першими ознаками захворювання. Людина розуміє, що її пам'ять погіршується, це стає помітно не тільки їй самій, але й близьким, друзям, оточуючим. Хоча стан, як і раніше, не надає значного впливу на повсякденний спосіб життя, все ж таки свідчить про розвиток більш серйозної форми порушень когнітивного характеру.

  Деменція (слабоумство)

  Деменція є станом, що характеризується погіршенням принаймні двох вищих функцій мозку, свідомості та пам'яті. Друга вважається найважливішою. Але для діагностики деменції одного погіршення пам'яті замало. Цей стан має супроводжуватися принаймні ще одним проявом, що свідчить про дисфункцію головного мозку, наприклад, порушенням просторової орієнтації, розмовної мови, судження, розуміння. (2)

  Деменція – один із основних факторів, що безпосередньо впливають на якість життя літньої людини. Саме вона призводить до дуже жорстких обмежень можливостей: для людини стає неможливим жити самостійно, вести побут, обслуговувати себе, виявляти фізичну активність. Тому деменція вважається одним з найскладніших захворювань, що завдає максимального дискомфорту ні скільки самому хворому, скільки його оточенню (близьким, родичам, друзям).

  Літературні джерела

  1. Швесткова Ольга, Свєцена Катержина та кол. Ерготерапія: Підручник. – Київ, Чеський центр у Києві, 2019. – 280 с.
  2. https://www.bilobil.net/ua/dieistviia/bilobil-uluchshaiet-umstviennyie-sposobnosti/ot-narushienii-vnimaniia-do-diemientsii/
  3. https://fnkc-fmba.ru/zabolevaniya/vertebro-bazilyarnaya-nedostatochnost/#:~:text=%D0%92%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BB%D1%8F%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%8F%20%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8C%20%E2%80%94%20%D1%8D%D1%82%D0%BE%20%D1%81%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D0%B5%2C%20%D0%BF%D1%80%D0%B8,%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BC%D1%8B%D0%B5%20%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5%20%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%20%D0%BC%D0%BE%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D0%B2%D0%B5%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B